Blog


Spoločnosť KPS Poradenské centrum s.r.o. oslavuje 10 rokov

  „Pporadenske-centrum-10-rokovokiaľ budem v duševnej a fyzickej pohode ja, odzrkadlí sa to aj na mojej práci. Kľúč je v efektivite,“ hovorí Ing.Katarína Serinová, majiteľka a konateľka spoločnosti.


          Spoločnosť KPS Poradenské centrum s.r.o. oslavuje 6.februára 2017 desať rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti sme sa spolu s vlastníčkou a konateľkou v jednej osobe, Katarínou Serinovou, máličko obzreli za uplynulým desaťročím a trošku nahliadli do budúcich plánov. Presnejšie, v dobe selfie, self-couchingu a self-made manov si urobíme malé self-interview :)

Ako vlastne vznikla myšlienka podnikať?
Bolo to vcelku zaujímavé. V roku 2006 som cestovala s bratom Peťom a priateľmi do Tanzánie na safari, s tým, že po návrate z Afriky založíme vlastnú spoločnosť. Peťo má právnické vzdelanie, ja ekonomické, čiže vznikla poradenská spoločnosť s prioritným zameraním na financie a podnikateľské poradenstvo. Po návrate sme pripravili dokumenty a 6.2.2007 bola spoločnosť KPS Poradenské centrum s.r.o. zapísaná do obchodného registra. Popravde, nie som si istá, či by som sa sama niekedy odhodlala urobiť tento krok.

Ako si vnímala pobyt v Tanzánii, ovplyvnil nejakým spôsob podnikanie?
Safari bolo úžasné, úplne iný svet, iná planéta. Pamätám si ten neopísateľný pocit na pláňach Serengeti, kde sa zem a nebo spájajú v jednej nekonečnej priamke, dookola zdanlivo prázdna savana, tam sa človek cíti maličký, nepodstatný. Po návrate sme oslovili niekoľko miestnych cestovných kancelárií v Keni, Tanzánii, neskôr v Južnej Afrike, a pre našincov sme niekoľko rokov ponúkali pobyty na mieru v týchto krajinách. Afriku som navštívila ešte dvakrát a vždy to bol neskutočný zážitok.

Čo si robila pred podnikaním, v akej oblasti si pracovala?
Od roku 2000, po skončení Ekonomickej univerzity, som pracovala v bankovníctve na rôznych pozíciách. Päť rokov som venovala Tatra banke a dva Istrobanke. V roku 2007 som z bankovníctva odišla, aj keď nie ďaleko, keďže vo svojej firme sprostredkovávam klientom úvery na bývanie.

Okrem sprostredkovania úverov sa venuješ aj poisteniu. Ako si sa k nemu dostala?
Po skúške pre sprostredkovateľov v sektore poistenie ma oslovila pani profesorka z Katedry poisťovníctva, či by som nechcela učiť na univerzite. Keďže bolo možné skĺbiť prácu vo firme aj na univerzite, ponuku som prijala. Tak som sa dostala k teórii poistenia. Vo firme bolo a stále je sprostredkovanie poistenia zásadnou činnosťou.

Ako reagovala rodina na rozhodnutie podnikať?
Rodičia reagovali s pochopením, aj keď v rodine nikto nemal sklony k takýmto aktivitám. Pamätám si maminu reakciu, keď sme sa rozprávali o podnikaní. Spýtala sa ma: „A to teraz nebudeš chodiť do roboty?“ S istou mierou nadhľadu hovorím, že som v robote stále :)

Začiatky podnikania nie sú ľahké. S akými ťažkosťami si sa potýkala ty s bratom?
Všetko je nové,  nový režim práce, nové procesy, nové produkty a hľadanie klientov, bez ktorých to samozrejme nejde. Zorganizovanie si práce bolo zo začiatku náročné, asi pol roka som ešte pracovala v banke, už učila na univerzite a do toho sme rozbiehali firmu. K tomu prítomná obava, či nájdeme dosť klientov, aby sme sa uživili a prežili. Ale to je vec, ktorá sa týka  nielen začínajúcich podnikateľov.

Čo znamená KPS v názve spoločnosti?
Sú to iniciálky našich mien Katarína a Peter Serinovci. Brat sa po roku osamostatnil do vlastnej advokátskej kancelárie, ale iniciálky zostali. :)

Bolo podnikanie s bratom náročné?
Nemyslím si, že by to bolo náročné, skôr som to považovala za istotu, nakoľko som mu vždy dôverovala. Samozrejme, že sa vyskytli aj prudšie výmeny názorov, avšak pozitíva našej spolupráce vždy prevážili. V roku 2008 sme založili občianske združenie Spoločenstvo poznania, o.z., v ktorom sa venujeme finančnému a právnemu vzdelávaniu. Najnovšie sme pripravili projekt o ľudských právach Mládež proti rasizmu.

Na čo si obzvlášť hrdá, čo sa ti podarilo počas uplynulých desiatich rokov v podnikaní?
Je toho viac, ale som veľmi hrdá na to, že sa mi podarilo udržať si výborné vzťahy s klientmi, s ktorými spolupracujem od začiatku, celých desať rokov. Tiež sa teším tomu, že som ustála aj náročnejšie časy, kedy som mala pocit, že je čas ukončiť podnikanie a vrátiť sa do role zamestnanca. Nestalo sa tak, získala som nových klientov a pokračovala ďalej.

Si workoholik alebo si vieš povedať aj zajtra je deň?
Zo začiatku to vyzeralo tak, že som absolútny workoholik. V kancelárii od rána do večera, obed o štvrtej, lebo práca bola prednejšia než žalúdok, až som zbadala, že aj keby som chcela ísť na kávu, nemám s kým. Dotiahla som to až k pocitu, že potrebujem vypadnúť kamsi ďaleko, na nejaký malý ostrov. Tak som zaplatila letenku na Maurícius, rezervovala penzión a na dva týždne som vypadla do exotiky. A takmer som sa tam vrátila natrvalo :) Dnes viem, že pokiaľ budem v duševnej a fyzickej pohode ja, odzrkadlí sa to aj na mojej práci. Kľúč je v efektivite.

Ak by si mala vybrať kľúčové rozhodnutie, ktoré najviac ovplyvnilo smerovanie v podnikaní, ktoré by to bolo?
Ak nepočítam rozhodnutie začať podnikať, potom je to rozhodnutie vstúpiť do medzinárodnej siete sprostredkovateľov INSIA. Našla som tam zázemie, výborných kolegov a dovolím si povedať, až priateľov. Bolo to 2.januára 2011 a odvtedy som toto rozhodnutie neoľutovala.

Čo ti podnikanie dalo a čo vzalo?
Začnem tým, čo mi podnikanie dalo: pocit z dobre urobenej práce, s ktorou je klient spokojný, to je na nezaplatenie. Celkovo pocit slobody a zodpovednosti za seba, za svoju prácu, za svoje rozhodnutia. Stretla som množstvo zaujímavých a inšpiratívnych ľudí, ktorých by som ako zamestnanec nikdy nestretla, čo je tiež veľké plus. A čo mi vzalo? Nech to preberám z akejkoľvek strany, nemôžem prísť na žiadnu zásadnú vec, o ktorú by som kvôli podnikaniu prišla.

Budeš špeciálne oslavovať toto podnikateľské jubileum?
Rok 2017 je špeciálnym rokom. Oslavujem desať rokov podnikania a aj malé životné jubileum, tretíkrát 37 rokov, čiže okrúhlych štyridsať. :) To si už žiada zvláštny darček, a tou bude mesačná cesta na Bali.

A aké sú podnikateľské plány na ďalších desať rokov?
Fúha, tak to je ťažká otázka, neviem čo sa stane zajtra :)  Chcela by som sa naďalej venovať práci s financiami, ale zaujíma ma aj online marketing a predaj cez internet, rada vyrábam šperky a hand made dekorácie, takže aktivity v ktorejkoľvek z týchto oblastí budú veľmi fajn.


Rozhovor pre www.poradenskecentrum.sk pripravila Katarína Serinová

<< Späť na predchádzajúcu stranu
Potrebujete poradiť? Sme tu pre Vás.

KPS Poradenské centrum Vám pomôže pri výbere ideálneho úveru a poistenia.

Chcem si dohodnúť stretnutie